formy przestrzenne

celulozakule, bryły, czarki, lampy, parawany, etc. włókna roślinne są w tym idealne: elastyczne gdy wilgotne, po wyschnięciu sztywne i wytrzymałe.

°

taka jest super-magic-bio-struktura celulozy: pod wpływem wody i obróbki mechanicznej (typu mocny łomot tępym narzędziem) pojedyncze włókna niejako – otwierają się na relację z włóknami sąsiadującymi, by podczas schnięcia – zamknąć i zasklepić się trwale. lub do czasu kolejnego kontaktu z wodą.

poezja fizykochemiczna.

°

dlatego do procesowania włókien roślinnych nie trzeba wiele. nie trzeba używać spoiw typu kleje, nie trzeba żadnych innych dodatków. w skali przemysłowej, przy produkcji papieru chemikalia są obecne, ale nam w warsztacie wystarcza tylko mocno zasadowy roztwór na początku procesu (do oczyszczenia materiału roślinnego ze składników organicznych typu ligniny, pektyny, inne), który to otrzymujemy z popiołu (dobrze wygotowanego) lub sody (w wersji kaustyczna).

sztuka włókna | formy przestrzenne

czerpanie papieru. gładkie i porowate arkusze, zmysłowe formy przestrzenne.. to wszystko dotyczy wyłącznie celulozy czyli świata roślin. nie zrobimy papieru z włókien zwierzęcych typu wełna czy ludzkie włosy. celuloza jest składnikiem budulcowym roślin wyższych (+ niektórych gatunków glonów i grzybów) i tylko z nich możemy czerpać. za to bez żadnych ograniczeń :)

°

o tym bogactwie, o różnych włóknach roślinnych wokół nas więcej TU.

włókna roślinne wokół nas

bo czerpanie papieru przecież zaczyna się na łące..

Alicja Ciach » głównie daydreamer :) mama Alika i Fifiołka, z wykształcenia pani filozof :)) fotograf, backpacker, IT headhunter czy kura domowa yo. rzecznik autonomii i dobrego niepokornego DIY, przyjaciel małych i tych zupełnie dorosłych już ~ ale zawsze dzieci, ich twórczej nieoczywistości, bałaganu i zbyt wielu pytań. na raz. na co dzień (też papierowy) eksperymentator, jeździec bezgłowy, gliniany budowniczy, wydawca lub mól książkowy. slow-living-fast madMax-vege-mum.

↓ More ↓