warsztaty edukacyjne

intro • trochę teorii • praktyka • i zabawa, nareszcie..

wasps

  • intro

wprowadzeniem do warsztatów jest rozmowa: o papierze w przeróżnych postaciach, jego zastosowaniach – czasem zaskakujących, o jego możliwościach i potencjale. przy okazji oglądamy celulozowe cuda: gniazda os (prekursorki papierowego rzemiosła), papirusy z Egiptu, plecione naczynia z papierowej wikliny, surowe i procesowane włókna roślinne z różnych zakątków świata.. i dużo innych fajnych.

 papermaking_cycle

  • trochę teorii

w części teoretycznej opowiadamy krótką historię papieru: od dawnego rzemiosła do dzisiejszej produkcji na skalę przemysłową. ale przede wszystkim – próbujemy uświadomić sobie kierunek, w jakim zmierza współczesna forma wyrobu i przetwórstwa papieru. w konsekwencji – dlaczego i po co powinniśmy recyklować? jak to robić – na co dzień i w formach bardziej estetycznych, twórczych.  tak oto przechodzimy do praktyki.

 

koutei

  • praktyka

w pierwszej kolejności poznajemy proces formowania się papierowego arkusza – krok po kroku. mieszamy przeprocesowane włókna (lub zmieloną papierową pulpę, w ramach recyklingu) w dużych i małych kadziach, zanurzamy nasze formy z sitem, czerpiemy, odsączamy, suszymy. i gotowe, schemat podstawowy jest niezwykle prosty. ale to trzeba dotknąć. doświadczyć. potem można zacząć zabawę.

 

  • i zabawa, nareszcie

znając podstawy metodologiczne, można poeksperymentować. z włóknistej pulpy formujemy mniej lub bardziej zwykły – arkusz papieru (do którego, wedle fantazji, dodajemy to lub owo: kolorowe nitki, roślinne cząstki, koraliki), ale pulpa może posłużyć nam też do papierowych reliefów lub form całkowicie przestrzennych: kul, lamp, parawanów, itd. można pohulać, celuloza nie stawia tu zbyt wielu ograniczeń :))

 °

fun-in-the-sun2

Alicja Ciach » głównie daydreamer :) mama Alika i Fifiołka, z wykształcenia pani filozof :)) fotograf, backpacker, IT headhunter czy kura domowa yo. rzecznik autonomii i dobrego niepokornego DIY, przyjaciel małych i tych zupełnie dorosłych już ~ ale zawsze dzieci, ich twórczej nieoczywistości, bałaganu i zbyt wielu pytań. na raz. na co dzień (też papierowy) eksperymentator, jeździec bezgłowy, gliniany budowniczy, wydawca lub mól książkowy. slow-living-fast madMax-vege-mum.

↓ More ↓